24.05.2024, godzina 20.00

Miejsce koncertu - Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie

AKKC - „NOWA FALA JAZZU”

* * * * * *
Zapraszamy!
Guitar

SAUDADE – FADO TRIO

Jazzowe brzmienia „szczęścia wspomnień i smutku nieobecności”

W wyjątkową podróż muzyczną do Portugalii odbyli uczestnicy koncertu, który odbył się w auli gnieźnieńskiego „Medyka”.

To był kolejny koncert, który w tym sezonie kulturalnym zorganizowała Agencja Artystyczna Jazz Gra. Tym razem do Gniezna zaproszone zostało wyjątkowe trio w osobach dobrze znanego w środowisku miłośników tej muzyki Piotra Lemańskiego z gitarą portugalską, któremu towarzyszył Paweł Lemański przy klawiszach. Sam koncert miał formę dwuczęściową – instrumentalną przeplatającą się z instrumentalno-wokalną, podczas której można było usłyszeć Olę Jas.

Sam występ muzyki fado zatytułowany był „Saudade”. Jak tłumaczył Krzysztof Gronikowski z agencji Jazz Gra: – Jest to właściwie rzecz niekodyfikowalna, najlepiej wyrazi to muzyka. Powiem to słowami jednego z wielkich Portugalczyków: Saudade jest miejscem, gdzie spotykają się szczęście wspomnień i smutek nieobecności. Jest w tym mnóstwo emocji, wrażeń, a w tej muzyce na pewno się to usłyszy.

Muzycy od samego początku zabrali wszystkich słuchaczy (z wypełnionej do ostatniego miejsca sali!) w melancholijną, ale pełną gorących uczuć wyprawę po twórczości znanych wirtuozów gitary portugalskiej, której historię oraz duszę przybliżył wszystkim Piotr Lemański. Wybrzmiały więc utwory takich artystów, jak Carlosa Peredesa, Jose Nunesa, Casimiro Ramosa czy Amelii Rodrigez.